Pasta Stock Up



Ladies, stock up on your pasta storage with these options that are from Barilla.  They are running a 20% off additional coupon for all of these options.  Combine that with the subscribe and save discount and some of these prices are way better than you can ever find on a price match on Barilla pasta at our friends at Wally World.  Click here for options on all Barilla pastas.  To find out more about getting started on subscribe and save, click here.

Best 20% off coupon options

You can only use the 20% off coupon on one item, so choose carefully.  Remember to click the 20% off coupon button that is in the middle, right under the main price.  I've already clicked mine so it says "Saving 20% more" in orange.  Here are some of my favs.

Barilla Elbow Pasta, 16 Ounce Boxes (Pack of 16) - $13.28 for 16 boxes that are 16 ounces each making them 83 cents per box.
Barilla Whole Grain Elbow Pasta, 13.25 Ounce Boxes (Pack of 16) $17.58 before the 20% coupon, comes out to $13.19 after the 20% subscribe and save discount and the additional 20% off coupon for a total of 82 cents per box.

$18.62 for 12 boxes of Gluten Free, makes them $1.55 each.  Barilla Gluten Free Penne Pasta, 12 Ounce Boxes (Pack of 12)


After the 20% off coupon it is $7.09.  These almost never go on sale in the stores and are at least $2.50/box.  Barilla Oven Ready Lasagne Pasta, 9 Ounce Boxes (Pack of 4) - I use these to make freezer meal lasagnas for my family.  You don't boil them and it makes cranking out several meals so easy.  They fit perfectly in an 8x8" pan or you can squish them into a loaf pan for smaller portions.

$14.81 after the extra 20% off coupon brings them to 92 cents each box! Barilla Gemelli Pasta, 16 Ounce Boxes (Pack of 16)

Barilla Jumbo Shells Pasta, 12 Ounce Boxes (Pack of 12)


Monthly subscribe and save options

Everyday subscribe & save - these are all $6.37 for a 4 pack, making them $1.59 each.  Not a bad price for this brand, especially since you can get the Whole Grain or Plus options for the same price.  At the store those are always more expensive!

No comments:

Post a Comment

BLOG DESIGN BY DESIGNER BLOGS